2019. február 22., péntek

Kiállok érted - MÁV telepi Wesley János Ált. Isk és BRFK Teve utca.



A héten kétszer is eljátszottuk a Kiállok értedet.
Február 20-án a MÁV Telepi Wesley János Általános és Középiskolában tartottunk pilot programot - lejátszottuk az előadást utána pedig a gyerekeknek feldolgozó foglakozást tartottunk. ezalatt pedig Doncsecs Ildi a NUA-tól a felnőtteknek tartott workshopot.

És valóra vált egy nagy álom, hogy eljuttassuk a Kiállokot a Rendőrséghez. Február 22-én több mint 100 rendőri vezető előtt játszottunk.






2019. február 20., szerda

Interjú Czukor Balázzsal - Librarius

https://librarius.hu/2019/02/20/az-eloadasban-medeia-megoli-a-gyerekeit-de-megsem/




Médeia megöli a gyerekeit, 

de mégsem




Czukor Balázs Euripidész Médeia történetét felhasználva rendez második alkalommal a KV Társulatnak. Vele beszélgettünk a premier kapcsán.




Czukor Balázs Euripidész Médeia történetét felhasználva rendez második alkalommal a KV Társulatnak. Médeia kegyetlenül elpusztít mindenkit az útjából, még a gyerekei életét is feláldozza. Miért tudunk empatikusak lenni Médeiával? Hol van ma a határ a színész személyisége és szerepe közt? Czukor Balázs színész-rendezővel beszélgettünk a február 27-ei trafós premier kapcsán.
Miért a görög mitológiához nyúltál vissza? És miért a Médeia?
Czukor Balázs: A görög színháznak a rítusszerűsége foglalkoztatott, és az, hogy milyen lehetett úgy írni egy drámát, hogy tudod, hogy mindenki maszkban játszik, és, hogy a női szerepeket is férfiak játsszák.
A maszk használata miatt a közvetítésnek egy más formája dominánsabb lehetett. Talán nem a színész személyisége volt lényeges, hanem az, hogy hogyan tudott egy színész lemondani a személyisége bizonyos részeiről, hogy át adja magát egy figurának, és szolgálja a történetet. Manapság egy színészért mész be a moziba, nem egy történetért. Sokszor eszembe jut, hogy hogyan lehet színésznek lenni a mai színházi közegben, ahol hülye vagy, ha nem akarsz ismert lenni, és hülye leszel, ha ismert leszel. Ma egy színésznek a saját arcát kell használnia akár filmben, akár színházban, ez erős pszichés teherrel jár, ami az önkeresésnek gátja lehet. Én inkább azt várnám, hogy a színjátszásnak legyen olyan funkciója, hogy bizonyos terheket le tudjon venni a színész válláról, és ezáltal a nézőéről is anélkül, hogy a sikerre való vágy jelen legyen.

Czukor Balázs
Az a kérdés feszeget akkor, hogy hogyan lehet a mai világban úgy színésznek lenni, hogy nem kell a teljes személyiségeddel benne lenni egy szerepben? Hol van a védelem?
CZB: Vagy, hogy mennyire van szükség a személyiségre a játékhoz. Talán pont az az érdekes, hogy ha elmerül valaki a játékban, megszűnik a személyisége, mert a játék fontosabb lesz, mint saját maga.
Adott esetben nem is tudták, hogy ki van a maszk mögött.
CZB: Valószínűleg a színészek több szerepet játszottak. Ez egyfajta feszültséget adhatott, hogy vajon épp ki volt az adott maszk mögött.
A KV Társulat választotta a Médeiát vagy te?
CZB: A társulat kért fel a rendezésre, de a Médeiát már én dobtam be. Vágytam rá, hogy görög színdarabbal foglalkozzak.
Médeia története mennyire rajzolódik ki a darabodban? Megrázó karakter a kegyetlen gyilkolásaival, saját gyerekeivel tetézve. Hogy kerül ez a mai valóságba?
CZB: Egy keretet találtunk ki az előadáshoz, ami nem jelenti azt, hogy ne mesélnénk el a történetet. Csak talán más hangsúlyt kapnak benne bizonyos dolgok. Itt arra épül az előadás, hogy a férfi szerepeket is nők játsszák, erre próbáltunk egy viszonylag reális szituációt kitalálni.
Egyébként, ha nem realitásként tekintünk a gyilkosságra, hanem mint szimbólumra, akkor megjelenik az a kérdés, hogy ha egy nőt elhagynak, és egyedül kénytelen tovább nevelni a gyerekeit, akkor a férje felé érzett harag milyen módon csapódik a gyerekeken.
Médeia férfiasságot jelent. Ez azt is jelenti, hogy ezek a nők elkezdenek valamilyen férfias szerepben működni?
CZB: Amikor újraolvastam a darabot, azt éreztem, hogy teljesen megértem Médeiát. Lehetetlen helyzetbe került azáltal, hogy miközben neveli a gyerekeit, a férje lelép egy másik nővel. Nagy empátiával fordulok Médeia felé, akinek a személyiségétől nem áll távol az sem, hogy kreatív energiák feszítik, amellett, hogy anya. Azt gyanítom, hogy az írás egyrészről azért született, mert jellemző lehetett a görögöknél, hogy a nők nem mutatták, vagy nem mutathatták ki fájdalmukat, ha elhagyták őket.
Az eredeti történet sarkosabb, kegyetlenebb, ma ritkán jut el egy nő odáig, hogy megöli a gyerekeit egy elhagyás miatt.
CZB: Ezért helyeztük át az előadást egy olyan közegbe, ahol a gyilkosság hiteles lehet. Ebben az előadásban Médeia megöli a gyerekeit, de mégsem, illetve nem öli meg őket, de mégis.

Száger Zsuzsa és Czukor Balázs az ATV-ben - Médeia

http://www.atv.hu/videok/video-20190220-klasszikusok-ujragondolva-11-eve-mukodik-a-kv-tarsulat

2019. február 18., hétfő

MÉDEIA - egy saját verzió. Dolgozunk...



A KV Társulat ismét aktuális, női témához nyúl: Euripidész Médeia című klasszikusát dolgozza át Czukor Balázs rendezésében, Rakovszky Zsuzsa fordítását véve alapul.

„…De ilyenek vagytok ti nők - ha
szerelem van minden jól van, ha a
szerelem elmúlt semmi se jó nektek!...” Iaszón

Mi történik, ha egy látszólag jól működő házasságban a férfi el akarja hagyni a nőt, de a nő ezt nem akarja, nem tudja elfogadni? Milyen megoldások, kiutak maradnak számára? Bevonhatja-e kettejük konfliktusába a gyerekeit?


Szereplők: RADNAY Csilla, SPIEGL Anna, SZÁGER Zsuzsanna, URBANOVITS Krisztina
Látvány: SZABADOS Luca
Bábkészítő: PALYA Gábor
Produkciós asszisztens: CSEH Adrienn

Rendező: CZUKOR Balázs


Külön köszönet: KARSAI Györgynek.

Készül az új bemutató - MÉDEIA. Megint Czukor Balázzsal dolgozunk.

Képek az olvasópróbáról:








január 26 Terike & Irén - MOZSÁR Műhely TELTHÁZ

Gianina Carbunariu: Artists talk - Magvető Café December 19


KV Társulat/E-Mancik - egy újabb együttműködés
rendező: Király Anna

Gianina Cărbunariu a többszörös UNITER díjas román drámaírónő, rendező, a kortárs dráma nemzetközi hírű, tabutémákat feltáró, progresszív alakja. Művészek találkoznak c. színdarabja kíméletlen őszinteséggel és maró gúnnyal vizsgálja a művészet és a művészek helyét és szerepét a mai társadalomban. A darab, amely a bukaresti ARCUB Kulturális Központ előadásában szerepelt már a TRAFÓ programjában, magyar nyelven most kerül először közönség elé.
“Kerestünk darabot és elkezdtük kutakodni a Színház folyóirat mellékleteiben megjelent új darabok között, amik most már digitálisan is hozzáférhetőek és rábukkantunk erre. Én nagy rajongója vagyok Gianinának, láttam előadását még 10 éve Marosvásárhelyen, meg a Trafóban is. És annyira megörültem neki, amikor láttam, mennyire aktuális és mennyire rólunk szól. A sok világjobbító szándékról, amivel a művészet része akar lenni a valóságnak, a jelen időnek, társadalmi szerepet akar vállalni. És hogy valahogy mégsem sikerül mindez. Gianinának ezt tűpontosan sikerült megragadni, iszonyatos sok és jó humorral. Mind a ketten forgattunk vele vizsgafilmben. Egy nagyon érzékenyen gondolkozó rendező, jó volt együtt dolgozni vele. Nagyon örült a KV Társulat felkérésének, szereti a kihívásokat, és nagyon tetszett neki a szöveg. Ez az első úgy mond színházi munkája. Az egész női csapat remekül működik, úgy hogy ez egy izgalmas kaland nekünk is az E-Mancikkal és Annával!” – nyilatkozták az alkotók.